24V to 12V 5A DC-DC Buck Converter Voltage Reducer Module IP67
24V to 12V 5A DC-DC Buck Converter Voltage Reducer Module IP67 has a 5-10 day lead time before dispatch. Order will only be sent once all items are available for delivery.
This waterproof DC-DC buck converter steps down an input voltage range of 15V to 35V to a stable 12V output at up to 5A (60W). Suitable for powering 12V lighting, motors, and embedded electronics from 24V truck, industrial, or solar systems in harsh outdoor and marine environments.
New to DC-DC converters? Read our guide: How Buck Converters, Boost Converters, and DC Voltage Regulators Work.
Specifications
| Feature | Details |
|---|---|
| Module Type | DC-DC Buck Converter (Step-Down) |
| Input Voltage | 15V to 35V DC |
| Output Voltage | 12V DC (+/-0.25V) |
| Output Current | 5A |
| Max Power | 60W |
| Overheat Protection | 150°C thermal cutoff |
| Operating Temperature | -20°C to +85°C |
| Waterproof Rating | IP67 |
| Housing Material | Die-cast aluminium |
| Dimensions | 66mm x 60mm x 22mm |
| Weight | Approx. 53g |
Wiring
- Red: Input Positive (+)
- Black: Input Negative (-)
- Yellow: Output Positive (+12V)
- Black: Output Negative (-)
Applications
- 24V truck and machinery 12V accessories
- LED lighting and motor systems
- Industrial control systems
- Solar and battery-powered systems
- Marine and outdoor electronics
Also Available - IP67 Waterproof DC-DC Converters
12V to 5V (Step-Down)
| Current | Power | Link |
|---|---|---|
| 1A | 5W | 12V to 5V 1A |
| 3A | 15W | 12V to 5V 3A |
| 5A | 25W | 12V to 5V 5A |
| 10A | 50W | 12V to 5V 10A |
| 20A | 100W | 12V to 5V 20A |
12V to 24V (Step-Up)
| Current | Power | Link |
|---|---|---|
| 1A | 24W | 12V to 24V 1A |
| 2A | 48W | 12V to 24V 2A |
| 3A | 72W | 12V to 24V 3A |
| 5A | 120W | 12V to 24V 5A |
| 10A | 240W | 12V to 24V 10A |
| 20A | 480W | 12V to 24V 20A |
24V to 12V (Step-Down)
| Current | Power | Dimensions | Link |
|---|---|---|---|
| 1A | 12W | 63x32x18mm | 24V to 12V 1A |
| 3A | 36W | 63x32x18mm | 24V to 12V 3A |
| 5A | 60W | 66x60x22mm | You are here |
| 10A | 120W | 66x60x22mm | 24V to 12V 10A |
| 15A | 180W | 74x74x32mm | 24V to 12V 15A |
| 20A | 240W | 74x74x32mm | 24V to 12V 20A |
This product can be found here:




