12V to 5V 1A DC-DC Buck Converter Voltage Reducer Module IP67
12V to 5V 1A DC-DC Buck Converter Voltage Reducer Module IP67 has a 5-10 day lead time before dispatch. Order will only be sent once all items are available for delivery.
This waterproof DC-DC buck converter steps down a wide input voltage range of 8V to 32V to a stable 5V output at up to 1A (5W). Ideal for low-power loads such as microcontrollers, sensors, GPS modules, and USB devices in automotive, marine, and outdoor installations.
New to DC-DC converters? Read our guide: How Buck Converters, Boost Converters, and DC Voltage Regulators Work.
Specifications
| Feature | Details |
|---|---|
| Module Type | DC-DC Buck Converter (Step-Down) |
| Input Voltage | 8V to 32V DC |
| Output Voltage | 5V DC |
| Output Current | 1A |
| Max Power | 5W |
| Efficiency | Up to 95% |
| Overheat Protection | 150°C thermal cutoff |
| Waterproof Rating | IP67 |
| Housing Material | ABS flame retardant plastic shell |
| Dimensions | 63mm x 32mm x 18mm |
| Wire Length | Approx. 12-13cm |
Wiring
- Red: Input Positive (+)
- Black: Input Negative (-)
- Yellow: Output Positive (+5V)
- Black: Output Negative (-)
Applications
- Automotive electronics and accessories
- Raspberry Pi and microcontroller projects
- USB power supply systems
- Marine and outdoor electronics
- Solar and battery-powered systems
Also Available - IP67 Waterproof DC-DC Converters
12V to 5V (Step-Down)
| Current | Power | Dimensions | Link |
|---|---|---|---|
| 1A | 5W | 63x32x18mm | You are here |
| 3A | 15W | 63x32x18mm | 12V to 5V 3A |
| 5A | 25W | 66x60x22mm | 12V to 5V 5A |
| 10A | 50W | 66x60x22mm | 12V to 5V 10A |
| 20A | 100W | 74x74x32mm | 12V to 5V 20A |
12V to 24V (Step-Up)
| Current | Power | Link |
|---|---|---|
| 1A | 24W | 12V to 24V 1A |
| 2A | 48W | 12V to 24V 2A |
| 3A | 72W | 12V to 24V 3A |
| 5A | 120W | 12V to 24V 5A |
| 10A | 240W | 12V to 24V 10A |
| 20A | 480W | 12V to 24V 20A |
24V to 12V (Step-Down)
| Current | Power | Link |
|---|---|---|
| 1A | 12W | 24V to 12V 1A |
| 3A | 36W | 24V to 12V 3A |
| 5A | 60W | 24V to 12V 5A |
| 10A | 120W | 24V to 12V 10A |
| 15A | 180W | 24V to 12V 15A |
| 20A | 240W | 24V to 12V 20A |
This product can be found here:




