Raspberry Pi 5 PoE HAT, 5V 5A Output, 802.3af/at Compatible
Raspberry Pi 5 PoE HAT, 5V 5A Output, 802.3af/at Compatible has a 5-10 day lead time before dispatch. Order will only be sent once all items are available for delivery.
PoE HAT (H) for Raspberry Pi 5
Suitable For Raspberry Pi 5 / CM 5, Supports IEEE 802.3af/at Network Standard
5V 5A Output, Compatible With Raspberry Pi 5 Official Case
Features
The PoE HAT (H) is an IEEE 802.3af/at-compliant PoE+ (Power Over Ethernet) HAT for Raspberry Pi 5 / CM 5. By using with a PoE router or switch that supports the IEEE 802.3af/at network standard, it is possible to provide both network connection and power supply for your Raspberry Pi in only one Ethernet cable.
- Standard Raspberry Pi 40PIN GPIO header
- PoE / PoE+ capability,IEEE 802.3af/at-compliant
- Onboard original IC solution for more stable PoE power performance
- Adopts isolated switched-mode power supply (SMPS)
- Compact and easy to assemble
| PoE HAT (H) | |
|---|---|
| PoE power input | 38V ~ 57V DC in |
| Power output | GPIO header: 5V ±5% 5A (MAX) |
| Dimensions | 56.5 × 65.0mm |
| Network standard | IEEE 802.3af/at PoE / PoE+ |
| Raspberry Pi 5 Official Case (with cooling fan) | |
|---|---|
| Input voltage | 5V DC (supplied via four-pin fan header on Raspberry Pi 5) |
| Fan speed control | Pulse width modulation control with tachometer |
| Maximum airflow | 2.79 CFM |
| Maximum Fan speed | 8000 RPM ±15% |
| Case material | ABS (base, frame, lid) and PC (fan assembly) |
providing both network connection and power supply for the Raspberry Pi 5 / CM 5 in one cable

Dimensions

This product can be found here:




